A Szakállas Agámáról amit tudni illik!
Az agáma hazánkban is egyre népszerűbb hüllő. Nagyon sok faja ismeretes, mind közül szakállas agáma (Pogona vitticeps) a terráriumok leggyakoribb lakója.
Szakállas agáma
A szakállas agáma nappali életmódot folytató hüllőfaj, az ausztráliai füves puszták, félsivatagok lakója. A szakállas agáma végtagjai erősek, farka igen izmos. A feje háromszög alakú, nevét nyaka alsó részén, a torkán lévő felfelé ágaskodó, tüskés kinövésekről kapta. Színe a homokszín és a barnás-sárgás árnyalatok között váltakozik, élénkebb színű rajzolattal.
Mit eszik a szakállas agáma?
A szakállas agáma mindenevő. Fokozatosan, kis korától kezdve szoktassuk rá a zöld kosztra: a rovarok mellett kapjon növényi táplálékot is - kivéve salátát és spenótot! Felnőtt korbán kizárólag növényi eredetű táplálékkal etessük, csak nagyon ritkán, úgy hetente egyszer adjunk neki vitaminporba forgatott rovartáplálékot is. Dr. Gál János elmondása szerint az agámák boncolásakor gyakran találkozott elzsírosodott májjal, ami a túlzott mértékű rovarfogyasztásnak volt köszönhető, ez pedig okozhatja az agáma korai halálát is. A szakállas agáma tartók gyakran etetik túl az állatot, ám ez végzetes is lehet! A szakállas agámák étrendje minden esetben diétás legyen, amit az állat kiskorától kezdve egészítsünk ki vitaminokkal!
Baba szakállas agáma
Baba agámát naponta 2-3 alkalommal kell etetni kis tücskkel ez napos vagy xl es méretű. A viszonylag nagyobb tücsökkel való etetés, okozhat Impaktációt, elzáródást vagy akár bénulást is. Az általa fogyasztható tücskök a baba agáma fejének egyharmadát nem meghaladó méretű lehet.
A győződjünk meg mindig arról, hogy a terráriumi tereptárgyak alatt, nem bújt-e el, a tücskök sokasága.
Néha nehéz megtalálni a kis méret tücsköket a kisállat-kereskedésben, de ne hagyjuk magunkat rábeszélni a nagyokra.
Alapvetően, nagy mennyiségű tücskök szükségesek minden etetésnél. Ez annyi legyen, amennyit el tud fogyasztani 10 percen belül. A bent maradt tücsök súlyos sérüléseket okozhat kedvencünkben. Fontos, hogy a tücskök a kalcium-és vitamin-kiegészítő porral kerüljenek beszórásra legalább naponta egyszer. Szükségük van több kalciumra, mert gyorsan növekednek. Emellett zöldséget (lehetőleg reggel) kell biztosítani a napi étrendjébe.
Lisztkukacokat nem ajánlott a baba szakállas agámának adni a "kemény héja" miatt.
Fiatal szakállas agáma
Fiatalkorúak lehet tekinteni kb. 15-20 cm és kb. 3-4 hónapos koruktól. Etetés sokkal könnyebb napi 2 alkalommal tücsök esetleg apróbb csótányok.
Győződjön meg arról, hogy a tücskök mérete kisebb, mint a két szeme közötti távolság.
Hasonlóan szükséges számára is a kalcium-és vitamin-kiegészítő minden nap, mivel gyorsan növekszik. Lisztkukacokat és viaszmolyt lehet bevezetni, de a túlnyomó részt az étrendet a tücsök töltse ki., Minden fiatal számára szükséges a napi zöldség-etetés is mintegy a táplálék bevitel 20%-a. (ez nem kóbe vésett mennyiség, erőltetni a zöldség evést nem szabad.)
Felnőtt szakállasagáma etetése
Napi táplálás szükséges a felnőtt agámáknak. Ezek aktívak a nap folyamán ezért szükséges nagy mennyiségű élelmiszer etetése.
Zöldség szüksége van a felnőtt agámának is naponta. Úgy tűnik, szeretnek egyre több zöldet enni, ahogy öregszenek. Azonban azok a tévhitek teljesen alaptalanok, miszerint túlnyomórészt zöldet kellene enniük.
A főeleség, továbbra is a tücsök, csótány és a sáska kell hogy legyen.
Egy tipikus etetés rend:
Zöldek mindennapi, lehetőleg reggel, hogy legyen időt az emésztéshez. Hagyja, hogy az állat annyi zöldet egyen amennyit akar. Ritka, hogy egy agáma kövér lesz mert túl sok növényi élelmet kap. Legalább két órával a lámpakapcsolás előtt fejezzük be az etetést.
Hetente háromszor élelem legyen eleség állat. Ezek a következők lehetnek:
12-24 db felnőtt tücskök méretétől függően (12 db a 250 g-os agáma-24 db egy 500g-os agáma)
vagy
8-16 db nagy gyászbogárlárva, vagy selyemhernyó, ismét a mérettől függően
2-3 db felnőtt csótány
Kalcium kell minden fehérje etetésnél
Vitaminpótlás kell tenni hetente egyszer
Fürdetés minden héten.
Zöldség-Gyümölcs:
Szakállas agámánk táplálkozásában az élelmiszerek minősége fontos szerepet játszik, ezáltal egészséges és boldog állatkánk lesz. A megfelelő, változatos étrend elkerülhetetlen, hogy agámánk aktív és jó fizikai állapotban tartsuk. A megfelelő ásványi kiegészítő, különösen a kalciumot fontos használni kell. Ez a nőstényeknél a párosodás után még, sokkal fontosabb szerepet kap.
A zöldség és gyümölcsök fontos szerepet töltenek be a szakállas agáma táplálkozásában. A legtöbb zöldség és gyümölcs könnyen megtalálható az élelmiszer boltokban.
Ami kell az a leveles zöldségek, és gyümölcs.
Leveles zöldek
o Kínai kel
o Fehérrépa zöldje
o Mustár Zöldek
o Gyermekláncfű zöldek
o Koriander
o Petrezselyem
o Ruccola saláta
o Madársaláta
o Lucerna
o Pipacs
Próbálja elkerülni a spenótot és a mangoldot, mivel ezek zöldségek tartalmazhatnak vegyi anyagokat, amelyek megakadályozzák a kálcium felszívódását. Ha ragaszkodunk a spenóthoz és a mangoldhoz, figyelmesen és nagyon keveset kell etetni.
Zöldségek
Alkalmanként kell adni zöldséget is agámánknak. A következő zöldségek az ajánlottak:
o Zöldbab
o Zeller
o Borsó
o Brokkoli
o Tök
o Sárgarépa
o Paprika
o Paradicsom
Gyümölcsök
A savas gyümölcsök, nem ajánlottak, ilyen a narancs, vagy a citrom.
Ajánlott gyümölcsök:
o Szőlő
o Kivi (legtermészetesebb hashajtó is, ha esetleg székrekedés van ajánlott)
o Banán
o Alma
o Mangó
o Körte
o Bogyók
o Banán
o Sárgadinnye
o Sárgabarack
o Körte
o Görögdinnye
Minden gyümölcsöt és zöldséget alaposan megmosva kell adni a szakállas agámáknak. Vágjuk apró darabokra, vagy tépkedjük picire őket falatnyi nagyságú darabokra. Amennyiben agámánk nagynak ítéli nem fogja megenni.
Sok fajta zöldség és gyümölcs alkalmas a szakállas agámának, de a lista említett fajtái elégek a kiegyensúlyozott étrendhez.
Itatás:
Szakállas agámák nem isznak ösztönösen itatóból. Meg lehet tanítani inni, de ez egy hoszabb folyamat, mire elfogadják a pipetát.
A fürdetést kölyök korban el kell kezdeni, de nem annyira mély vízben, hogy az agámának úsznia kelljen, természetesen nagyobb korban erre is tanítható. Amikor vízbe kerül az agáma nem kezd el inni azonnal, vizet kell csepegtetni a fejére. Idővel ösztönös lesz, hogy inni megy. Biztosítani kell számára tiszta vizet, akkora edénybe amibe teljes testével belefér. Sok esetben agámánk ebbe az edénybe ürít. Ezt naponta tisztítani kell, hogy megelőzzük a betegség vagy paraziták terjedését. Amennyiben emésztési problémák merülnek fel langyos vizes fürdőzéssel segíthetünk állatkánkon.
Saját tapasztalataink alapján állataink elé letett itató tálakat csak kevésbé, vagy egyáltalán nem használják. Ezért mindenképp itassuk meg őket. ez a folyamat a következőképpen zajlik:
Az állatunkat kézbe véve egy pipetát, vagy fecskendőt az orra fölé és óvatosan egy pici vizet kinyomva belőle, hozzáérintjük. Az első pár alkalom után már várni fogja az itatást. ezt minden nap egyszer ismételjük meg. Az állat jelzi, hogy ha elég neki. A mennyiség lehet egy két csepptől egy egész flaskáig terjedő mennyiség.
Ennek a módszernek a másik előnye, hogy várni fogja a kézbe vételt és ezzel megteremtjük a megfelelő kapcsolatot.
Tipp: Az eleség állatot feletetés előtt, érdemes jóllakatni. A vásárolt rovarok, lehet már több napja a kereskedésekben vannak és többnyire nincs velük foglalkozva. Ezalatt azt értem, hogy az eleség állat akkor az igazi, ha tele ette magát, így értékes tápanyagok jutnak kedvencünk szervezetébe is. így ráadásuk sokkal tovább élnek és nem kell naponta a kereskedésbe rohangálni.
Amire szüksége van az eleség állatoknak:
- Víz. Lehet permetezni, esetleg egy vizes papír zsebkendőt, tojástartót is betehetünk hozzájuk, amiből kiszívogatják a nedvességet.
- Zöldségek. Ebből nyerik a vitaminokat és esetleg a nedvességet.
.-Kutyatáp. A száraz eleség, magas fehérje tartalommal rendelkezik.
Kifejlett korában ritkán etessük rovarokkal
A szakállas agáma terráriumi tartása
A szakállas agáma terráriuma
Egy szakállas agáma pár számára legalább 100x50 cm-es alapterületű, 45 cm-magas terráriumot gazdagon rendezzünk be kövekket és ágakkal, mert bár igaz, hogy az agáma talajlakó faj, de szeret mászni. A terráriumban alakítsunk ki napozó helyet, és legyen egy árnyékosabb része is. A szakállas agámaterráriumába mindig kerüljön UV fénycső, lehetőség szerint 8.0-ás, mivel ez való a sivatagi állatoknak. A terrárium hőmérsékletét nappal tartsuk 30-32 Celsius fokon, a napozó helyen akár 35 fok is lehet. Éjszakára a hőmérsékletet hagyhatjuk 20-25 fokra is lehűlni.
Az agámafélék családjába tartoznak az egyes szakkereskedésekben fellehető, terrarista körökben egyre nagyobb népszerűségnek örvendő tüskésfarkú gyíkok is (Uromstrx sp.). Ezek a fajok gyönyörűek, tartásuk nagyon hasonló az agámákéhoz, ám ők kizárólag növényi eredetű táplálékot fogyasztanak.